Close
mersin-sporcu-beslenmesi
mersin-sporcu-beslenmesi

Sporcu Beslenmesi

Sporcu Beslenmesi, sporcu besinleri, sporcu diyeti, spor öncesi beslenme, spor esnasında beslenme ve spor sonrası beslenmeyi hakkında bilgi içerir.

Sporcu beslenmesi, spor yapanlar ya da profesyonel sporcuların, atletik performansa yönelik beslenme ve spor bilimlerinin bir sentez içerisinde hem araştırmaların hem de uygulamaların yapıldığı beslenme bilimi dalıdır.

Mersin Sporcu Beslenmesi hizmeti Psikofit Beslenme Diyet ve Psikoterapi Merkezi tarafından uygulanmaktadır.

Sporcu Beslenmesinin Amacı

Sporcu beslenmesinin amacı; Sporcunun cinsiyetine, yaşına, günlük fiziksel aktivitesine ve yaptığı spor türüne göre antrenman ve müsabaka dönemlerine yönelik düzenlemeler yapılarak besinlerin yeterli ve dengeli bir biçimde almasıdır.

Sporcu beslenmesi planlanırken sporcunun boy ve kilosu, vücut yağ yüzdesi, beslenme bilgi düzeyi, beslenme alışkanlıkları, sağlık durumu, sosyal ve ekonomik koşulları da dikkate alınarak sporcu sağlığını korumak ve sporcunun performansını geliştirebilmektir.

sporcu-diyet
sporcu-diyet
kadin-sporcu-beslenmesi
kadin-sporcu-beslenmesi

Sporcu Beslenmesi Performansı Nasıl Etkiler?

Sporcu beslenme performansı çeşitli yollarla etkilemektedir. Organizmamızın günlük 50 çeşidin üzerinde besin ögesine gereksinimi bulunmaktadır. Besin ögelerinin belirli bir süre yetersiz tüketimi veya birkaçının tüketilmemesi sağlık ve performansı olumsuz yönde etkilemektedir.

Diyetle alınan temel besin ögelerinde önemli ölçüde bir yetersizlik olmadığı sürece, beslenme sihirli bir şekilde kısa sürede performansı etkilemeyecek,

Örneğin 100 metrelik koşu süresini yarıya indirmeyecektir.

Fakat sezon süresince optimal beslenme ile performansta farklılık yaratılabilmektedir.

Sağlıklı kalmak, kendini iyi hissetmek için, yoğun antrenman yaparak, kondisyonu arttırmak mümkün olabilmektedir. Bu şartların

Sporcu beslenmesinin sporcuya faydaları nelerdir?

  •  İyi bir beslenme programı ve eğitimi sporcu, antrenörünün verdiği antrenmana kolay uyum sağlamakta ve her türlü antrenmanı yapacak güce kavuşmakta ve performansını arttırmaktadır.
  • Her spor dalında, dikkat ve oyuna konsantrasyon önemlidir, bunun için de temel etkenlerden bir tanesi de yeterli ve dengeli beslenmedir.
  • İyi beslenen bir sporcu her zaman, her ortama ayak uydurabilecek güce ve dayanıklılığa sahip olarak, seyahatlere dayanıklı bir yapıda olur.
  •  Özellikle spora başlama yaşının küçük olması nedeniyle, yeterli ve dengeli beslenme sonucu çocukların büyümesi ve gelişmesi üst düzeye erişmekte ve yetişkinlikte istenilen vücut ölçülerine ulaşılmaktadır.
  • Hastalıklara yakalanma ve sakatlanma oranı az ve hastalık süresi kısadır.

Mersin diyetisyen olarak sporcu beslenmesi alanında hizmet vermektedir.

Mersin sporcu beslenmesi için diyetisyen tarafından sporcuya özel beslenme programı hazırlanmaktadır.

saglikli-sporcu-beslenmesi
saglikli-sporcu-beslenmesi