Close

Spor Psikolojisine neden ihtiyacımız var?

Spor psikolojisi, sporcuların davranış ve düşüncelerini neden-sonuç ilkelerine bağlı kalarak tüm ayrıntılarıyla inceleyen ve bir takım zihinsel tekniklerle sporcuların ve antrenörlerin performansını arttırmaya çalışan bilim dalıdır.
Sporcuların optimal performans ve refahı, spor katılımının gelişimsel ve sosyal yönleri ve spor ortamları ve organizasyonları ile ilişkili sistemik sorunları ele alan psikolojik bilgi ve becerileri kullanan bir yetenektir.
Psikolojik faktörlerin performansı nasıl etkilediğini ve spor ve egzersize katılımın psikolojik ve fiziksel faktörleri nasıl etkilediğini inceler.
Aynı zamanda bir sporcunun nasıl motive edildiğini ve daha iyi performans için nelerin daha iyi  gösterilmesini sağlamaya ve anlamaya da yardımcı olur.
Spor psikologları, performansı artırmak ve motivasyonu  artırmak için profesyonel sporcular ve antrenörler ile paralel çalışmalar sürdürürler.
 Spor psikologları genellikle sporcuların rekabetten gelen yoğun baskıyla baş etmelerine ve odaklanma ve motivasyonla ilgili problemleri aşmalarına yardımcı olur. 
Spor psikologları sadece elit ve profesyonel sporcularla çalışmazlar.
AYRICA İNSANLARIN DÜZENLİ SPOR YAPMANIN NASIL KEYİF ALDIKLARINI ÖĞRENMELERİNE VE BİR EGZERSİZ PROGRAMINA SADIK KALMAYI ÖĞRENMELERİNE YARDIMCI OLURLAR.
Mersin Spor Psikoloğu Ebru Kurtulget Psikofit Beslenme Diyet ve Psikoterapi Merkezinde hizmet vermektedir.