Close
psikolojik destekli beslenme

Psikolojik Destekli Beslenme Tedavisi Nedir ?

Psikolojik Destekli Beslenme Tedavisi ;beslenme ve psikolojinin işbirliği ile yapılan kişiye özel bir tedavi yöntemidir.

İnsan biyo-psiko ve manevi yaşamı olan sosyal bir canlıdır. Temelinde ise zihin ve beden olmak üzere oldukça geniş kapsamı olan bir sistematiği barındırmaktadır. Bu zihin ve beden ikilemi belirli özellikleri ve etkileşimleri barındırmaktadır.

Bunların başlıcalarına değinecek olursam eğer öncelikle belirli ayrımları barındrımakla birlikte ortak geniş bir zeminde de buluşmaktadır. Birinde oluşan değişim diğerini de etkilemektedir. Yani bedenimizde oluşan bir rahatsızlık ya da problem paralel olarak zihnimizde de anlam bulmaktadır ve problem yaratmaktadır. Basit bir örnekle değinecek olursam eğer  ; her insan bazen kendini yoğun stres altında hissedebilir. Bu stres zihnimizde oluşan bir mekanizmadır.

Genellikle böyle stresli, kaygılı ya da korkulu hissettiğimiz zamanlarda vücudumuza genellikle mide, bağırsaklar, kalp, boğaz, diş gibi organlarda belirli ve rahatsız edici semptomlar yaşarız.

Yemek yeme tutumumuzda da bu böyledir. Yani zihnimiz ve bedenimiz sürekli etkileşim içerisindedir.  Edinmiş olduğumuz sağlıksız ve yanlış yeme alışkanlığımızın altında sadece davranışsal faktörler yer almamaktadır. Geçmişten beri devam eden zihinsel ve sosyal yaşantılarımız yeme davranışımızı şekillendirirken buna yönelik bazı anlamlar atfetmiştir. Mesela anoreksik bir ergende ( yanlış beden algısı olan, aşırı zayıf olduğu halde kendini kilolu hissetme) ebeveynleri ile olan yıkıcı ilişki sonucunda  onlara olan öfkesini öncelikle  yanlış yeme davranışıyla  ebeveyni cezalandırdığına ve öfkesini ifade ettiğine yönelik araştırmalar bulgulanmıştır. Temelde yaşadığımız zihinsel veya ruhsal bir problem ya da sıkıntı yeme davranışımızı şekillendirirken aynı zamanda sağlıklı beslenme ile bir çok psikolojik rahatsızlığın iyileşmesinde etken olarak incelenmiştir.

Psikolojik destekli beslenme tedavisi ( PDBT)  ise bu zihin ve bedenin ilişkisinin önemli boyutta bir etkileşim içerisinde olduğunu fark ederek nasıl zihinsel bir bozulma mide ağrısı, bulantısı gibi fiziksel semptomlar yaratıyorsa, aynı zamanda zihinsel bir düzelme bir çok fiziksel semptomlarınızda da düzelmeye yol açacaktır. Yanlış ve sağlıksız beslenme konusunda yaşadığınız bir çok zihinsel semptom (duygusal açlık, duygusal bağımlılık ya da kaçınma gibi)  fiziksel olarak aşırı yeme, sürekli atıştırmalar yapma, diyet yapamama gibi şekillerde karşımıza çıkabilir. Biz bu iki alan ile paralel çalışarak kalıcı ve ömür boyu süren iyileşmeyi hedefliyoruz.

Psikoloji Destekli Beslenme Tedavisi Nasıl Uygulanır ?

Kişiye uygun olarak haftalık düzenlemelerle diyetisyen ile yapılan düzenli seansların yanı sıra psikolog seansları ile süreç desteklenmektedir.

Psikolojik Destekli Beslenme Tedavisine Nasıl Başvurabilirim ?

Bölgede bir ilk olan Mersin Psikolojik Destekli Beslenme Tedavisi programımız için Psikofit Beslenme Diyet ve Psikoterapi Merkezini arayarak detaylı bilgi ve randevu alabilirsiniz.

Not: Psikolojik Destekli Beslenme Programında herhangi bir diyet programı uygulaması yapılmamaktadır.

 

 

 

psikoterapi-ile-diyet-tedavisi
psikoterapi-ile-diyet-tedavisi