Close

Mersin Psikolog Öğrenci Koçluğu, Öğrenci Danışmanlığı,Psikolog Desteği ile Üniversite Hazırlık, Nasıl Başarılı olunur? Derslere dikkat nasıl artırılır? Hangi Meslekte daha başarılı olurum? gibi aklınıza öğrencilik döneminde karşılaşıcak sorunlara çözüm bir destek programdır.

BAŞARMAK NEDEN ZORDUR?

 

Başarmak zordur, kolaya kaçarsan sonuç basitleşir. Unutma, Yokuş aşağı inmek kolaydır ama manzara tepeden seyredilir. [Dan Brown]

 

Karşınızda ulaşmanız gereken bir yol olduğunda yürümek çok zor gelir.Öyle ki yolda karşınıza neler çıkacağını bilmiyorsanız ve dahası henüz nasıl yürüyeceğinizi bile öğrenememişseniz omzunuzdaki yük gittikçe ağırlaşır ve olduğunuz yere çökersiniz.Başarmak zor bir süreçtir ancak unutmayın ki gerçekten istenildiğinde ve doğru hamleler yapıldığında ulaşılmayacak yer yoktur.

 

Başarı bir çok program,ilişkilendirme,doğru hedefi belirleme,kademelere bölme gibi nice açılardan ele alınarak oluşturulan bir tümevarımdır.Bu nedenle aşılması gereken tüm basamaklar için ayrı ayrı yollar izlenir ve tüm yolların toplamı bizi başarıya götürür.

Başarı-İçin-Ne-Gerekli
Başarı-İçin-Ne-Gerekli

BAŞARI YOLUNDA KARŞIMIZA ÇIKABİLECEK ENGELLER

Zor bir süreç olduğunu hemen hepimiz biliyoruz.Hatta çok fazla engelin çıkacağını ve belki de bu engellerin bizi en başa döndürebilme ihtimalini bile düşünebiliyoruz.Herşeyden önce sırf bu nedenlerden ötürü telaşlanmamız,paniğe kapılmamız başarı yolunda karşımıza çıkacak olan ilk düşmanımız olarak kabul edilebilir.

Kendimizden şüphe etme,bu sorumluluğun fazla ağır olduğuna dair hisse kapılma gözümüzü korkutabilir.Henüz daha başlamamışken pes etmemize neden olabilir.

Bu duygular olan bütün motivasyonumuzu yok edebilir ve kendimize olan güvenimiz bir anda yok olabilir.Bu durumlarda Öncelikle şunu bilmeliyiz ki başarıya ulaşmak isteyen herkes bu ilk başlangıç noktasında aynı duyguları yaşıyor ve bu engellerle karşılaşıyor.

Önemli olan bu engellerin üstesinden gelebilmek ve diğerleri gibi bu aşamayı atlatabilmek.Sizin diğer insanlardan hiç bir eksiğiniz olmadığını unutmamalısınız.Sakin,kararlı ve azimli olduğunuz sürece tıpkı başarıyı yakalayan diğer insanlar gibi siz de bu aşamayı kolaylıkla atlatabilirsiniz.

Ancak herşeyden önce sakin kararlı ve azimli olmalıyız.

Mersin psikoterapi merkezimizde başarı odaklı öğrenci danışmanlığı hizmeti uzman psikologlarımız tarafından verilmektedir.