Close
Mersin Yoga
Mersin Yoga

YOGA NEDİR?

Yoga binlerce yıldan beri varlığını sürdüren bir öğreti. Yoga, kökleri Antik Hint felsefesine dayanan tarihsel kökenli bir zihin ve beden pratiğidir. Farklı bir çok çeşidi olan yoga, fiziksel duruş, nefes alıp verme teknikleri ile meditasyon ya da rahatlamayı kombine eder. 100 den fazla yoga çeşidi vardır. Bazıları hızlı yapılır ve yoğundur. Bazıları ise yumuşak ve rahatlatıcıdır. Bilinen yoga çeşitleri; Jhana Yoga, Karma Yoga, Bhakti Yoga, Mantra Yoga, Raja Yoga, Tantra Yoga, Kriya Yoga, Swara Yoga ve Hatha Yoga’dır. Yoganın felsefesi Uzakdoğu’nun metafiziksel inanışlarına dayanır. Yoga felsefesinin amacı kişinin vücut ve ruh dengesini yakaladıktan sonra kişisel aydınlanmasını da sağlamaktır. Yoganın metafiziksel kavramlarının yanı sıra vücuda faydalı yanları da vardır.

YOGA’NIN PSİKOLOJİ ÜZERİNE ETKİSİ?

Felsefi öğretileri ve felsefi temelleri ile zihinsel olarak iyiye ve güzele yönlendiren yoga size heyecanlarınızı denetim altında tutmakta yardımcı olurken bir yandan bedensel sağlığınızı düzeltecek ve ruhsal gelişmenizi olumlu yönde etkileyecektir.

Yoga egzersizleri yalnız dış kaslarınızı çalıştırmakla kalmaz, iç organlarınızı da yoğurur, olumlu yönde etkiler, bir iç masaj yapar.

Bu egzersizleri yaparak gerginliklerden, stresten kurtulacaksınız, genç ve dinç kalacak daha canlı olacaksınız.

Yoga size kendinizi gevşetmeyi, gerginliklerden kurtarmayı öğretecektir.Giderek kendinize güveniniz artacak daha sakin, daha kararlı olacaksınız.

Yoganın faydaları arasında odaklanma da vardır. Yoga hafızanızı, koordinasyonunuzu ve reflekslerinizi artırarak yaşama odaklanmanızı sağlar.

YOGA’NIN SAĞLIK ÜZERİNE ETKİSİ?

Yoga vücudumuzun her bölgesine eşit derecede etkili olur.

En güzel yanlarından biri de budur, vücudu eşit derecede çalıştırır ve dengeler.

Yoganın faydaları kalori yakmak ve kas şekillendirmekten fazladır.

Derin nefes ve meditasyon ya da rahatlama hareketleriyle beraber kuvvet kazanma ve esneme hareketlerini birleştiren tam bir zihin beden egzersizidir.

Yoga ile esnek bir bedene sahip olacaksınız .Bedeniniz güzelleşecek, kan dolaşımınız hızlanacak, sinir sisteminiz sakinleşecektir. Uykunuz daha düzenli ve rahatlatıcı olacak, salgı bezleriniz ve iç organlarınız daha iyi çalışacaktır.

Nefes almanın, metabolizmanın, dolaşımın, sindirimin ve iç salgı bezlerinin faaliyetlerinin artmasını, ağrıları, sızıları ve çeşitli hastalıkları da içeren fiziksel bazı engelleri kaldırmaya yardımcı olacak kasların, iç organların, bağların ve tendonların uyarılmasını sağlar. Doğru şekilde ve doğru aralıklarla yapılan yoga sayesinde fit hale gelecek vücutta kas gücü de artacaktır.

Günlük olarak düzenli şekilde yapacağınız yoga kalori yakıcı etki sağlayacak. Bu etkinin yanı sıra kortizol seviyesinin azalmasına da yardımcı olan yoga kilo kontrolü sağlamanıza yardımcı olacak.

Unutmayın sağlığın verdiği güzelliğin yerine koyabileceğiniz bir başka güzellik yoktur. NAMASTE

Mersin Yoga Dersleri, Mersin yoga stüdyo

Translate »