Close
mersin-kilo-alma
mersin-kilo-alma

Kilo Alma Programı

Kilo alma programı, diyetisyen tarafından hazırlanan kişiye özel beslenme programıyla sağlıklı ve kalıcı kilo alımının sağlandığı beslenme programıdır.Kilo problemi, diyet programı, beslenme programı denilince ilk olarak akla kilo verme gelir. Âmâ kilo verme kadar kilo alma sürecinde de uzman desteği önemlidir. Genel bir yanlış algı olarak kilo vermek isteyenlerin tersini yapmaları gerekildiği düşünülür.

Peki kilo alma kilo vermenin tersi bir program mıdır?

Tamamen ters işlemesi mümkün olmayan bir süreçtir.

Kilo almak isteyenlerin ve kilo vermek isteyenlerin metabolizmaları, beslenme şekilleri, yaşam tarzları başta olmak farklılıklar görülmektedir. Buna bağlı olarak gidişat ve yöntemler değişmektedir.

Kilo alma programlarında kişinin sağlıklı alışkanlıklar edinerek kilo alması amaçlanmakta ve kalıcı olması için yaşam tarzına uyarlanması gerekmektedir.

Vücut yapımız dışarıdan bakıldığında ayna da bizi mutlu edip etmemesini sağlamanın yanında sağlıklı olup olmadığımız hakkında bize bilgi verebiliyor. Kilonun boya göre oranı bize sayısal olarak sağlığımız ve bedenimiz açısında bir ön bilgi vermektedir. Bu hesaplamanın yanı sıra vücut analiz cihazındaki verilerin ışığında sağlık ve kilonuzun içeriği ile ilgili olarak değerlendiriyoruz.

Vücudumuzda belirli bir miktarda yağ olması gerekmektedir. Fazla yağa sahip olmak ne kadar kötü ise vücudumuzun sağlıklı görünmesi ve sağlıklı çalışabilmesi içinde belirli bir miktarda yağa ihtiyacı olduğu da mutlaka bilinmelidir.

Beynimizde sinir uyarılarının iletilmesinden tutunda, birçok hormonun yapısında yağ vardır. Belirli bir yağ kütlesinin altında olmak belki aynaya baktığınızda size kendinizi iyi hissettirebilir ancak beraberinde ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

kilo-alma-yöntem
kilo-alma-yöntem

Kilo alamamanın birkaç sebebi olabilir:

  • Genetik olarak metabolizması hızlı çalışan grupta olabilirsiniz. Herhangi bir sağlık sorununuz yoktur, sadece   harcadığınız enerji  aldığınızdan fazladır. Tek yapılması gereken kalorili besinleri arttımaktır.
  • Sigara içiyorsanız bu durum besinlerin gerçek kokusunu ve tadını algılamanıza  mani olarak iştahını baskılar. Ayrıca sigara metabolizmanızı hızlandırdığı için aldığınız harcadığınızı karşılamıyordur. Yapılması gereken; sigarayı bırakmak.
  • Bağırsaklarınızda  parazit vardır ve  tükettiğiniz  besinleri sizinle paylaşır. Gaita (dışkı) testi ile bağırsaklarda parazit olup olmadığı test edilebilir. Bunun için bir gastroenterolog ile görüşmelisiniz.
  • Bir diğer sebep hormonal nedenlere bağlı olarak kilo alamama durumunuz vardır .Tiroit hormonları ve böbreküstü bezlerinin çalışma durumu bu soruna yol açabilir.
  • Yaşanılan bir stres, üzüntü, travma ile iştah kapanmıştır yada yeme ve mide problemi yaşaması sonucunda oluşabilmektedir.  Sorun psikolojiktir bu durumlarda psikolog ile ortak çalışılarak beslenme programı yapılmaktadır.

Kilo Almak İçin Ne Yapmalıyım?

Kilo almak için ne yapmalıyım , nasıl kilo alırım sorularını  soruyorsanız; En gerçekçi ve sağlıklı yöntem diyetisyen kontrolünde kişiye özel olarak kilo almak için beslenme programı uygulanmalı ve egzersizle desteklenmelidir.

mersin-kilo-alma-programi
mersin-kilo-alma-programi

Mersin diyetisyen hizmeti olarak kilo alma programı uygulamaktayız.

Mersin kilo alma programı Diyetisten Miray Türker Kaya tarafından kişiye özel olarak uygulanmaktadır.

Translate »