Close
grup-terapisi
grup-terapisi

GRUP TERAPİSİ NEDİR?

Grup terapisi kişinin tecrübelerini paylaşmanın yanı sıra farkındalık ve öz farkındalığını güçlendirmektedir. Zorluklarla baş etmede yeni kaynaklar elde edebileceği kişiye dış görü ve iç görü kaynakları sunan bir terapi tekniğidir.

En az 8-10 kişi, en fazla 18-20 kişi ile sınırlandırılan grup terapisi bu terapi alanında uzman bir ya da iki psikolog eşliğinde yapılır.

Terapist danışanlarının birbirinden destek alarak sorunlarını azaltabilmelerini hatta davranışlarını şekillendirmelerini sağlar.Farklı sorunlar yaşayan kişiler birbirleri hakkında çok farklı bilgiler paylaşabilir.Farklı deneyimlerin anlatıldığı grupta, danışanlar kendilerine dair alıntılar bularak, eklentiler yapabilir ya da önerilerde bulunabilir.

Genellikle aynı probleme sahip insanların etkileşime girebileceği gruplar oluşturulurken,karma denilen farklı rahatsızlıklara sahip kişilerle de gruplar oluşturulabilir.

Karşılıklı dinleme,aktarma gibi iletişimin çok yoğun yaşandığı bu terapi türünde danışanın aktif veya pasif olma durumu farketmeksizin çok fazla yarar sağlandığı görülmektedir.

Danışanların içinde bulundukları durumlar, geçmişte yaşadıkları, şahit oldukları etkilendikleri durumlar üzerinden süren süreç, terapistin yönlendirmeleri ve konuşmalarıyla ilerler.

Mersin psikolog hizmeti olarak Psikofit grup terapisi alanınında uzman terapistler tarafından uygulanmaktadır.

Grup terapisi ‘’paylaşım’’temelli  bir terapi türüdür.

Grup terapisi sosyal bir ortam içerisinde danışanların sorunlarını incelemelerini, ve kişisel yaşam içerisinde karşılaşılan sorunlar, ve kaygılar üzerine anında geri bildirim almalarını sağlar.

Gruba katılan danışanlar, kendi sorunlarını güvenli ve gizli bir ortamda paylaşırlar.

Başkalarıyla empati kurup onların sorunlarına yardımcı olmaya çalışarak grup terapisinden yarar sağlarlar.

Grup terapisin’de bireyler ortak bir tema çerçevesinde bir araya gelirler.

Bu ortak temalar genellikle; alkol ve madde bağımlılığı, uçuş korkusu, yas, cinsel istismar, panik problemleri, sosyal kaygı, utangaçlık gibi konulardır.

Aynı ruhsal rahatsızlıklara sahip kişiler birbirlerine semptomları anlatabilir.

Benzerlikleri ve farklılıkları ayırt edebilirler.Terapinin en etkili kısmı danışanların bu ayrımlar yapılırken kazandıkları farkındalıklardır.

Grup terapisi; özellikle yalnızlık, depresyon ve kaygı gibi konularda danışanlara yardımcı olur.

Günümüzde çok fazla yaygınlaşan desresyon ve depresyon alt türleri,anksiyete bozuklukları grup terapilerine alımda en çok görülen rahatsızlıklardandır.

Terapi almak için harekete geçtiğinizde, terapistiniz ve siz beraberce sorununuzun sebeplerini incelersiniz.

Terapistin yönlendirici ve uygulayıcı amaçlarının yanı sıra seans etkililiği için diğer danışanları da işbirliğine dahil etme tutumu sorunun çözümünde hem hızlandırıcı hem daha etkili sonuçlar alınmasını sağlamaktadır.

Bu yolla, sorununuzu daha iyi anlama yoluna girer ve durumu değiştirip sorunu giderecek seçenekleri kendiniz yaratırsınız.

Mersin grup terapisi alanında uzman psikologlarımız ile hizmet vermekteyiz.

Translate »