Close

 Ergenlik Dönemi Beslenme

Ergenlik dönemin beslenme; gençlerin büyüme ve gelişme hızlandığı ve beslenme yönelimlerinin değiştiği için önemlidir. Beslenme gencin yaşına göre boy uzunluğu ve vücut ağırlığının saptanması ile değerlendirilir.

Ergenlik; çocukluktan yetişkinliğe geçiş olduğu için bu dönemde beslenme alışkanlıkları şekillenir.Genel olarak gençlerde günümüzde hızlı yaşamın getirisi olan  Fast food veya aburcubur  yaygın olarak beslenme alışkanlığı haline getirildiği dönemdir.

Ergenlik ; fiziksel, biyokimyasal, ruhsal ve sosyal yönden hızlı büyüme, gelişme ve olgunlaşma süreçleriyle çocukluktan yetişkinliğe geçiştir.Ergenlikte genel olarak kızlarda 10-12, erkeklerde ise 11-14 yaşlar arasında başladığı kabul edilir.Ergenlik  12-18 yaş grubunu içerir.

Ergenlikte hızlı büyümeye ek olarak gencin sporla uğraşması enerji ve besin öğeleri ihtiyacında artışa sebep olur. Çeşitli spor dallarının ne miktarda ek enerji gerektirdiği ve bunu karşılamak için diyetin özelliği konusunda gençlere yeterli bilginin verilmesi ve bilinçlendirilmeleri gerekir.

Ergenlik Döneminde Obezitesinin Nedenleri Nelerdir?

  • Yetersiz ve dengesiz beslenme,
  • Fiziksel aktivite yetersizliği, servis, asansör, yürüyen merdiven çocukları bu çağdaki çocuklar.
  • Hormonal ve metabolik hastalıklar,
  • İlaç kullanımı (kortizol gibi)
  • Stres, endişe, aile yapısında değişiklikler (ölüm, boşanma gibi)
  • Güven eksikliği, depresyon
ergenlik-doneminde-obezite
ergenlik-doneminde-obezite

Ergenlikte gençler çevrelerindeki kişilerden veya filmlerde, gazete ve dergilerde gördüğü kişilerin sözlerinden etkilenerek bilinçsizce yanlış diyetler uygulayabilir  ve bunun sonucunda vücutlarında ve psikolojilerinde  kalıcı hasarlara yol açabilir.

Ergenlik Obezitesinde Gençlere Özel Beslenme Programı ve Eğitimi

Ergenlik obezitesinde; sağlıklı ve kalıcı olarak kilo vermek için gençlere özel beslenme düzenlenmeli ve en önemlisi beslenme eğitimi verilmelidir.

Beslenme Eğitimi ile gençlerde obezitenin önlenmesi için hatalı beslenmenin ve hatalı öğün uygulamalarının düzeltilmesi gerekmektedir. Çocuklara ve ailelerine günlük kalori alımı, yeterli ve dengeli beslenme gibi temel beslenme bilgileri ve sağlığa yararlı yiyeceklerle ilgili bilgiler verilmelidir. Yemek içeriğinin düzenlenmesinde, şişmanlatıcı gıdaların, karbonhidrat ve yağdan zengin gıdaların kısıtlanması, hazır yemeklerin yenmemesi, yemek aralarında kalori bakımından zengin “abur cubur” yiyeceklerin atıştırılmasının önlenmesi, taze meyve, sebze, gibi posalı yiyeceklerin ve kuru baklagillerin alınmasının desteklenmesi gerekmektedir. Yemek yeme biçiminin düzeltilmesinde hızlı yemek yeme alışkanlığının değiştirilmesi ve gece yatmadan önce yüksek kalorili yiyeceklerin alınmaması önemlidir. Ayrıca, beslenme eğitimi sırasında ara öğünlerin zamanını belirlemede ebeveynlerin karar vermesi, çocuğa bırakılmaması gerektiği vurgulanmalı, öğünlerde çocukları cezbeden sağlıksız besinler yerine sağlıklı besin alternatiflerinin sunulması gerektiği belirtilmelidir.

Mutlaka diyetisyen tarafından gencin beslenmesi düzenlenmeli, gerekli görüldüğü durumlarda psikologa yönlendirilerek desteklenmelidir.

 

Mersin diyetisyen hizmeti olarak Ergenlik Döneminde Sağlıklı Beslenme hizmeti vermekteyiz.
Mersin Ergenlik Dönemi Beslenme Danışmanlığı ile amacımız; gençlerin yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanmalarını sağlamak, beslenme problemlerini çözmek, tekrar etmesini engellemek ve sağlıklı beslenme alışkanlıklarını bir yaşam tarzı haline getirmelerini sağlamaktır.