Close

Emzirme Döneminde Sağlıklı Zayıflama Nedir?

Emzirme döneminde sağlıklı zayıflama; hamilelik döneminde alınan kiloları verirken aynı zamanda bebeğinin sağlıklı emzirmek isteyen anneler için kişiye özel hazırlanmış diyet programıdır.

Emzirme Döneminde Zayıflama

Uzun ve zorlu bir süreç olan hamilelik döneminden sonra kucağınıza aldığınız mucizeniz,bebeğiniz dışında tarifsiz bir başka mutluluk muhtemelen yoktur !Ancak bu duygunun sersemliğine kapılmışken,kendimizle ilgilenmeyi unuturuz.Aynaya baktığımızda ise hamilelikten kalan kilolarla baş başa olduğumuzu fark ederiz.

Endişelenmeye gerek yok! Size uygun bir beslenme ve diyet programıyla kolay ve kalıcı bir şekilde kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.

Öncelikle bu beslenme programının çok kaliteli olmasına özen göstermelisiniz.Çünkü hem siz hem bebeğiniz için gerekli besin değerlerini almanız gerekmektedir.

emzirmede-kilo
emzirmede-kilo

Emzirme döneminde sütünüzün azalmamasına ve çok sıkı bir diyete girmemeye de özen göstermelisiniz. Rutinel zayıflama sürecine uymaya çalışmak süt verimliliğinizi etkileyebilir.Daha yavaş,kontrollü ve egzersiz desteğiyle kilo vermeye çalışmalısınız.

Özellikle süt kaybının olmaması için bol miktarda sıvı tüketimi de çok önemlidir.

Emzirme işlevi de kilo vermenizi sağlayacak doğal bir yöntemdir.Ne kadar çok süt üretimini sağlarsanız kilo vermeniz de o kadar kolaylaşacaktır.

emzirmede-zayiflama
emzirmede-zayiflama

Emzirme döneminde bol bol salata grubuna dahil olan sebzeleri tercih etmeniz.

Şeker tüketiminin az olmasını,asitli içeceklerden uzak durmanızı önermekteyiz.Özellikle akşam saatlerinde daha çok asit içermeyen meyve tüketimine ağırlık verebilir,bitki çayları tüketebilirsiniz.Rezene çayı,sakinleştirici,gaz söktürücü ve uyku düzenleyici özelliklere sahiptir.Bu nedenle her akşam zayıflamak istediğiniz sürece kadar bir fincan kaynar suda demlediğiniz rezine çayı hem bebeğiniz hem sizin için faydalı olacaktır. Rezine dışında, papatya çayı,yeşil çay da hem zayıflatıcı hem sakinleştirici özellikleri nedeniyle tercihleriniz arasına girebilir.

Emzirme döneminde beslenmeye dikkat edilirken diğer yandan egzersizi de ihmal etmeyiniz. Hafif tempolu yürüyüşler, ağır olmayan egzersiz çalışmaları kilo vermenizde yardımcı olacaktır.

Mersin Emzirme Döneminde Sağlıklı Zayıflama ile Psikofit Beslenme Diyet ve Psikoterapi Merkezimizde emzirmede sağlıklı zayıflama  için beslenme programımız Diyetisyen Miray Türker Kaya ile uygulanmaktadır.