Close
Çift Terapisi
Çift Terapisi

ÇİFT TERAPİSİ NEDİR?

Çift terapisi, çiftler arasında yaşanan zorlu ve sıkıntılı süreçlerin ele alınarak çatışmaların çözülebilmesi için uygulanan bir psikoterapi dalıdır.Çift terapisinde farklı yöntemler uygulanabilmektedir. Terapi sürecinde hangi yöntemlerin uygulanabileceği ve seansların nasıl ilerleyeceği uzman tarafından belirlenmektedir.

Çift terapisinde, çiftler birlikte alınmak zorunda değildir.Terapilere çiftlerin birlikte veya ayrı ayrı alınması terapist tarafından danışanın onayına sunularak belirlenir.

ÇİFT TERAPİSİ NASIL UYGULANIR?

İlişki içerisindeki bireyler karşı cinse yönelik olumsuz tutumlara sahip olduktan sonra çeşitli çatışmalar çıkmasına neden olmaktadır.Karşılıklı olarak yapılan davranış bozulmaları eşler arasında büyük problemlerin oluşmasına yol açar.Sorunların kaynağına giderek bunların üzerinde çalışılır, çözüm odaklı bir terapi biçimidir. Kişilere kendileriyle ilgili farkındalık kazandırılmaya, diğerlerine karşı daha sağlıklı empati kurma becerisi kazandırılmaya çalışılır. Danışanların farkındalık kazanmaya ve değişime açıklığı, terapistle olan işbirliği süreci daha verimli hale getirir ve mümkün olduğunca çözüme ulaşılır.

ilişki-sorunlari
ilişki-sorunlari

Çift Terapisine hangi durumlarda Başvurulur ?

• Çiftin ilişkisel sorunları
• Şiddetli geçimsizlik
• Cinsel sorunlar
• Bireyin eşinin ya da kendi ailesiyle ilgili sorunlar
• Psikoseksüel zorluklar
• Boşanma
• Aile yaşamındaki önemli değişiklikler
• İş stresi ve ekonomik problemlerden dolayı zarar gören ilişkiler/evlilikler

es-sorunlari
es-sorunlari

Eşler kendi başlarına sorun çözmeye çalışıp da başarısız oldukları ve konuşmalar çoğunlukla çözüm getirmeyen kavgalara dönüştüğü zaman mutsuzlukta beraberinde gelir. İlişkinizdeki o an çözdüğünüzü düşündüğünüz sorunlar ilerleyen dönemlerde daha büyük problemlere yol açabilir.Profesyonel bir destek sorunlarınızı sağlıklı bir şekilde çözmenizi sağlar.

Psikofit Uzmanları ,Mersin Çift Terapisi alanında hizmeti vermektedir.