Close
bagimlilik-tedavisi
bagimlilik-tedavisi

BAĞIMLILIK NEDİR?

(bağımlılık terapisi, mersin bağımlılık terapisi, alkol bağımlılığı, madde bağımlılığı)

Bağımlılık, yapılan bir şey bu her ne olursa olsun varoluş amacının dışında kullanılması ile birlikte kişiye ve çevresine zarar vermeye başlıyor ise buna bağımlılık ya da kötüye kullanım deriz.

Bağımlılığın başlıca kriterleri:

1.Bağımlı olunan nesne ya da durumla alakalı aşırı zihinsel uğraş ( sürekli olara düşünme, yapılan aktiviteleri hayal etme, yapılması planlanan bir sonraki aktiviteyi düşünme planlama gibi )
2.Tolerans gelişimi ( bağımlı olunan nesneden ya da durumdan istenilen keyfi ya da hazzı alabilmek için git gide daha fazla uğraşma, kullanma.
3.Bağımlılığı kontrol altında tutabilmek ya da azaltabilmek için sürekli yapılan başarısız bırakma girişimleri.
4.Bağımlılığın azaltılması, bırakılması durumlarında yaşanan sürekli huzursuzluk ve çökkünlük duygu durumu
5.Başlangıçta belirlenen kullanım süresi ve miktarından daha uzun ve daha fazla nesne ya da durumla meşgul olmak
6.Aşırı kullanım sebebiyle aile, okul, iş çevresinde sürekli problemler yaşayarak, bir süre sonra sosyal olarak izole hale gelmek
7.Başkalarına bağımlı olduğu nesne ya da durumun süresi ile alakalı yalan söylemeye başlamak.
8.Bağımlı olduğu nesne ya da durumu problemlerden kaçmak ve yaşadığı olumsuz duygulardan ( çökkünlük, mutsuzluk, hayal kırıklığı, kaygı, öfke) uzaklaşmak için kullanmaya başlamak.

En sık görülen bağımlılıklar:

 • Sigara bağımlılığı
 • İçki ve alkol bağımlılığı
 • Madde ve uyuşturucu bağımlılığı
 • Teknoloji ve internet bağımlılığı
 • Kumar bağımlılığı
 • Yeme bağımlılığı
 • Alışveriş bağımlılığı
 • Seks bağımlılığı
 • Oyun bağımlılığı
 • Plastik cerrahi bağımlılığı
 • sigara
 • alkol
 • uyuşturucu
 • internet
 • yeme
 • kumar
alkol-bagimliliği
alkol-bagimliliği

Sadece bir defalık, bir daha kullanmam ile başlayan bağımlılık döngüsü çoğu zaman tabloda değindiğim aşamalardan geçerek sürekli bir bırakma gayreti ve başarısız sonuçlanan girişimleri içinde barındırmaktadır.

Bu döngüler biyo-psiko-sosyal  bir canlı olan insanlarda çeşitli alanlarda olumsuz etkiler yaratmaktadır. Bu alanlara değinecek olursam eğer fiziksel, zihinsel, sosyal ve psikolojik alanlardır.

Herhangi bir nesne ya da duruma yönelik bağımlılık potansiyeli yaşayan kişiler fiziksel olarak birçok hastalıkla karşı karşıya kalmaktadır.

Bu hastalıklar bağımlılık nesnesinin yarattığı etkiyle farklılaşmaktadır. Zihinsel olarak sürekli zihnini bağımlı olduğu şey ile meşgul eden kişi durum ciddiyetini arttırdıkça başka bir şey düşünemez hale gelmektedir. Aslında belirli bir kullanım potansiyeli olan zihninin diğer alanlarını bir nevi törpüleyerek işlevsiz hale getirmektedir.

Sosyal olarak bağımlılık yaşayan kişi aşırı bağımlılık nesnesi ile meşgul olduğu için diğer insanlara vakit ayırmakta sorun yaşamaktadır. Bulunduğu duruma yönelik almış olduğu olumsuz geri dönütler kişide daha çok içe kapanmaya ve sosyal çevreden izole olmaya sebep olmaktadır.

Bu üç alanda kişinin yaşamış olduğu gerek fiziksel rahatsızlıklar gerek ise zihinsel rahatsızlıklar kişide yoğun bir psikolojik dayanıksızlık yaratarak problemler baş edebilme gücünü kişinin elinden almaktadır.

Bunun etkisiyle yetersizlik, suçluluk, içe kapanma, kontrolsüzlük gibi bir çok duygu ile karşı karşıya gelen kişi patoloji barındıran bir sürece girerek birçok ruhsal hastalık yaşamaktadır.

Peki bu durumda ne yapmalıyım ?

Bağımlılığın en büyük silahlarından biri motivasyon ve sosyal destektir. Öncelikle bağımlılığınıza dair iç görünüz ile beraber bu döngüden çıkacağınıza ve bu savaşı kazanacağınıza dair inancınızı korumalısınız ve sizi bu süreçte destekleyecek kişilerle iletişim kurmalısınız. Bu problemi yaşamış ve üstesinden gelmiş kişiler çok iyi yol gösterici olabilmektedir.

Aynı zamanda yapmanız gereken bir başka şey alışkanlıklarınız ile çalışmak olmalı. Yani alışkanlıklarınızı değiştirin bağımlı olduğunuz nesneyi barındıran ortamlardan ve kişilerden uzak durun, bazı dönemler yaşayacaksınız kendinizi gerçekten yetersiz ve baş edemez halde bularak tekrar başlamanız gerektiğini düşündüğünüz bu nokta aslında sizin kırılma noktanızdır ve on beş ya da yirmi dakika yaşayacağınız bir süreçtir. Bu durumla karşılaşmanız gün geçtikçe azalacaktır, ilk zamanlarda günde birkaç kez yaşadığınız bu ataklar zaman geçtikçe seyrekleşerek azalmaya ve yok olmaya başlayacaktır.

Yapmanız gereken şey ise bu o beş dakikalık atak döneminde sakinleşip zihninizi başka bir şeyle meşgul etmeniz olacaktır. Üstesinden gelmek oldukça zor olan bu alışkanlığınızla tek başınıza baş edemediğinizi ve her defasında yenildiğinizi düşünüyorsanız, bu sürecin gerçekten zor olduğunu ve yaşadığınız şeylerin normal olduğuna inanarak bir uzman desteğine başvurmalısınız.

Mersin’de bulunan merkezimizde uzman psikologlarımızla mersin bağımlılık terapisi hizmeti verilmektedir.

bagimlilik-terapisi
bagimlilik-terapisi
Translate »